
Dokument Agenda 21 byl přijat na summitu OSN v Rio de Janeiro v roce 1992. Jedná se o globální strategický a akční plán světového společenství, který stanovuje konkrétní kroky směrem u udržitelnému rozvoji.
Po covidové pauze se na boleslavské základky vrátilo takzvané Školní fórum. Uskutečnilo se na sklonku minulého týdne a tentokrát se do něj zapojily 3. a 8. základní škola. "Projekt Zdravé město Mladá Boleslav se prostřednictvím tohoto projektu snaží zapojit mladou generaci do hledání možností a námětů ke zlepšení kvality života ve městě, kde žijí a v prostředí, kde studují," vysvětlil náměstek primátora Daniel Marek, který se fóra na 8. základní škole osobně zúčastnil.
Jak vysvětlil vedoucí projektu Zdravé město Jindřich Zítka, v minulosti se tato akce konala už i na 5. základní škole, a vzešly z ní zajímavé nápady a podněty.
"Je to pro mě obrovsky zajímavá zkušenost a jsem moc rád, že jsem měl možnost pracovat s mladými lidmi a chvíli se dívat na naše město jejich očima. Těším se, že díky závěrům, které školáci vymysleli, dokážeme některé věci vylepšit," uvedl náměstek Marek.
Tentokrát se zapojilo na sedmdesát žáků z obou uvedených škol, a aby byla skupinová práce co nejpestřejší a přínosná i pro účastníky, byly pětičlenné pracovní skupinky sestaveny náhodně - formou věkového mixu a přetrháním třídních vazeb.
"Ve dvou tematických oblastech MĚSTO a ŠKOLA děti vypracovaly jednak seznam věcí, které jim v líbí, a a co naopak chtějí zlepšit ve městě i na půdě školy. Každý tým pak své výsledky prezentoval ostatním a do závěrečného hlasování určil vždy dva nejzásadnější problémy, které chtějí, aby vedení města a školy řešilo," upřesnil Jindřich Zítka, který zároveň také poděkoval Petru Hermannovi z Národní sítě Zdravých měst za odborné vedení obou školních fór.
Žáci napříč školami se shodli na nutnosti optimalizace spojů MHD, zazněly i požadavky na více zeleně, novou sportovní halu pro veřejnost, bezpečnější přechody či vznik studentského klubu.
Výsledky hlasování v oblasti MĚSTO:
3. základní škola:
P1 – vytvoření místa pro studenty – studentský klub
P2 – zvýšení bezpečnosti v ulicích a okolí škol
P3 – optimalizace spojů MHD
P4 – zajištění vyšší kapacity parkování pro místní občany
P5 – snížení vysoké dopravní zátěže a vybudování bezpečných přechodů
P6 – cyklostezky – zvýšení počtu
P7-8 – hlavní vlakové nádraží – přestavba budovy i nástupiště
P7-8 – zlepšení úklidu města
P9 – vzhled autobusových zastávek – více nových a chytrých zastávek
8. základní škola:
P1 – sportovní hala pro veřejnost
P2 – více městské zeleně
P3 – oprava stávajících sportovních hřišť
P4-5 – tramvajová linka – ekologická alternativa spolehlivé MHD
P4-5 – MHD – více linek a úprava časů
P6-7 – funkčnost semaforů – oprava tlačítkových semaforů na přechodech
P6-7 – dostupnější a výkonnější veřejná městská WIFI
P8 – modernizace stávajících zastávek MHD
P9 – vyřešit zápach v okolí školní jídelny – čištění kanalizace a Lapolu
Zveřejnil: Ing.arch. Jindřich Zítka , autor tiskové zprávy - Šárka Charousková
<a href=https://mtw.ru/>облачные центры обработки данных</a> или <a href=https://mtw.ru/>хостинг ms sql</a> https://mtw.ru/colocation аренда стойки в дата центре москва